V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Summertime! Aneb jak nosit, když panují vedra.
13.06.2022
Rady a tipy

Summertime! Aneb jak nosit, když panují vedra.

V nosícím světě se pohybuji už docela dlouho, a přijde mi zajímavé pozorovat, jak se proměňuje. Jak každá další "generace" nosicích rodičů řeší stále pokročilejší problémy s nošením spojené. A to nemyslím nijak hanlivě. Naopak. Je to skvělý důkaz toho, jak se rozšiřují poznatky ohledně nošení dětí a přicházejí na řadu další i další věci k řešení.

Jsem z generace, která řešila jak a v čem nosit, aby to bylo ergonomické a pohodlné. Neřešili jsme, co máme na sobě za oblečení, nosilo se v partnerově velké fleece mikině nebo samodomo pletených svetrech, v létě jsme nosili bavlnu a slunečník. Po nás přišla generace, kterou bychom mohli pracovně nazvat "generací údržby". Ta už kromě toho jak a v čem, začala významně řešit údržbu nosítek a šátků. A udělala v této oblasti obrovský skok a kus práce s vymýšlením a testováním postupů praní a sušení.

čepička Little Angel - OutlastV hlavní roli letního nošení BeLenka 4Ever Neo a kšiltovka pirátka z Outlastu, a taky naše skvělá nosicí poradkyně Monika Hernová 

Jak a v čem nosit, abychom se moc nezpotili?

A nyní přichází na řadu další velká věc: v čem nosit, abychom se ani my ani miminko moc nezpotili. A neprochladli, když si dopřejeme chvilku na odpočinek a protažení, nebo si prostě jen v klidu chceme sníst zmrzlinu, zatímco si miminko trochu pohraje samo na dece. Protože, alespoň za mě, pocení v nosítku a šátku začíná být opravdu problém tehdy, když nosítko nebo šátek sundáme. Pak už nehrozí jen trochu nepohodlí, ale nepříjemnost v podobě nachlazení kvůli vlhkému oblečení. I proto má smysl pocení v nosítku či šátku řešit. 

A jaké máme varianty zajištění tepelného komfortu v letníh dnech? V zásadě jen dvě, z toho jednu značně diskutabilní - buď si do nosítka pořídíme funkční oblečení (to je ta možnost, která opravdu funguje), anebo si pořídíme nějaké letní nosítko. Ať už nosítko s příměsí z některého lehčího funkčního materiálu, anebo tzv. letní nosítko s větrací síťkou na zádech (to je ta diskutabilní varianta).

Moyo first sizeMoyo first size v designu Delta mint je sice 100% bavlna, ale s funkčním merino oblečením a nezbytnou pirátkou z Outlastu se v něm dobře nosí i v letních dnech

Letní nosítka příměsová nosítka

Letní nosítka, ať už se síťovanou zádovou opěrkou nebo z některého z typicky letních příměsových materiálů, jsou hitem posledních dvou sezón. Zatímco v minulých letech je nabízeli jen největší inovátoři - namátkou Aloe, Kokon, Sestrice a Vatanai, letos se s nimi roztrhl pytel. A to doslova.

Velmi oblíbená jsou nosítka ze lnu. Lenje lehký, prodyšný, na těle působí chladivě absorbuje vlhkost a nepřejímá pachy. Říká se, že lněná látka dokáže absorbovat tolik tekutiny, kolik sama váží v suchém stavu, aniž pocitově zvlhne a dokáže vodu opět odpařit. Len má hladká rovná vlákna, která se díky svému tvaru a olejům, které obsahují méně špiní. Navíc poskytuje i ochranu proti UV záření. Vlákno lnu je velmi pevné v tahu a vykazuje vysokou nosnost, nejpevnější je za mokra. Zdá se, že len je ideální materiál pro výrobu nosítek na léto :-)

Má však i svoje nevýhody: první z nich je vysoká mačkavost, i když to je jen estetická záležitost. Mnohem větší nevýhodou může být náchylnost vláken ke zlomení (proto je třeba ždímat jej na nižší otáčky). Jakmile se vlákna jednou polámou, tkanina funguje sice dále, ale na pohled vypadá zmačkaně, nejde vyžehlit, v místě poškození vlákna nehezky krabatí. A vzhledem k vysoké rozpadavosti vláken lnu na řezech, se velmi často v namáhaných místech nosítko prodře. 

Moisha Grow Blade B&W

Moisha Grow Blade Black and White je jedním z nosítek s příměsí ledově chladivého tencelu

Další nepříjemnou vlastností lnu je tendence ztrácet tvar při nošení, sice po vyprání a přežehlení vrátí tkanina do původní podoby, ale některá nosítka ze lnu se při nošení opravdu mohou nepříjemně vytahat. 

Další věc, kterou je potřeba u lnu pohlídat, je praní. Len potřebuje dostatek vody, aby se dobře vypral a neponičil se. Na úsporné programy a programy, v nichž se prádlo pere téměř bez vody, je tedy potřeba zapomenout.

Ani u nás ve ZkusNosítku.cz nepanuje shoda na tom, zda lněná nosítka ano či ne. Vedli jsme o tom docela bouřlivou diskuzi a zjistili jsme, že... se neshodneme :-)

V zásadě jde o to, že len je velmi pestrá surovina, a není len jako len. Podobně jako u jiných přírodních vláken umí být len velmi jemný, tvarově stálý a odolný, pokud výrobce použije kvalitní vhodně zpracovaný vstupní materiál, ideálně šátkovinu s příměsí lnu.Ale umí být i nepoddajný, hrubý, tvrdý a s tendencí se vytahovat o několik centimetrů za den a ztrácet barvu. Proto je důležité si hlídat zda je nosítko ze lněného plátna, a v jaké kvalitě, nebo ze šátku s příměsí lnu (to o té kvalitě zde platí také). 

Jedním z prvních nosítek s příměsí tencelu byly ty z šátku BeLenka Pavučinka Karibik

Průkopníkem mezi nosítky s příměsí tencelu byly ty z šátku BeLenka Pavučinka Karibik

Mezi nejjemnější a tvarově stálá lněná nosítka se, podle našeho skromného mínění, řadí Moyo a MoniLu se svou produktovou řadou Waves. Trochu tužší, ale po zanošení příjemná a trvanlivé jsou Sestrice se lnem. Fajn, i když si vyžadují svou dávku zanošení, aby změkla, jsou také nosítka Vatanai z jejich originálních šátků s příměsí lnu.

Naopak máme své výhrady ke lněnému plátnu typickému pro Aloe a nosítka Kokon, těm jsme úplně na chuť nepřišli. Na stranu druhou i tato nosítka si našla mnoho příznivců, což je skvělá zpráva. Nosicí svět je pestrý, a každý si v něm vybere, co jemu vyhovuje nejlépe. Tahle pestrost je pak jedna z věcí, kterou na nošení miluju :-D

Mezi další výrobce nosítek s příměsí lnu se řadí: Lenny Lamb se svým Upgradem, Tula, Kavka, Martys, Eli Handmade. V kombinaci s tencelem pak i Be Lenka a její parádní nosítka z řady Mantra, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti, pokud byste si rády koupili nějakou specialitu do horkých dnů.

Dále jsou na léto vhodná nosítka s příměsí viskózy. Ať už z bambusové viskózy nebo tencelu.

Obojí to jsou to přírodní hydrofilní vlákna, jež absorbují vlhkost (a tedy i pot) ve svém nitru, odkud se pak může postupně odpařovat. Vlákna bambusu a tencelu dokáží absorbovat o 50% více vlhkosti než bavlna a zachovají si přitom na omak pocit sucha.Jsou funkční i při 65% vlhkosti vzduchu, a to z nich dělá ideální společníky na dovolenou do tropických krajin (skvěle se vám také osvědčí při návštěvě botanické zahrady nebo při údržbě vašich domácích skleníků ;-))Jsou příjemné na tělo,  antibakteriální, vzdušné a příjemně chladivé.

Tencel je navíc díky přítomnosti silic z eukalyptového dřeva opravdu výrazně mentolově chladný i na dotek.

Nevýhodou obou vláken je nižší nosnost, horší odolnost proti mechanickému otěru a postupné oslabování vláken, zejména za vlhka. Vystavení UV záření je ničí a vlákna pak křehnou. Mají tendenci vytvářet sklady a v místě lomu je vlákno, podobně jako to lněné, náchylné k lámání. 

Mezi nosítky s příměsí tencelu si nemůžeme vynachválit ultralimitky Rischino, v nichž se tencel projevuje výrazným hedvábným leskem, který je jednoduše parádní a nepřehlédnutelný. Jedno takové nám visí na prodejně a každý, kdo jde okolo se u něj zastaví a obdivuje ho (doufejme, že se neprodá a budeme se moci kochat ještě nějakou dobu).

Dále tencel najdete v Aloe nosítkách,ultralimitních letních edicích Moyo, Moisha, Kokadi, Donkey nebo už ve zmiňované Lence Mantra.

Bambusem se mohou pochlubit značky Vatanai, Moisha, Kavka, Eli Handmade, Kokadi. A pak všechny ty, které šijí na zakázku ze šátků - pokud pracují se šátky s příměsí bambusu.

Tula FTG ve verzi coast s větrací síťkou v zádovém paneluTula FTG ve verzi coast s větrací síťkou v zádovém panelu

Letní nosítka se síťkou

Kromě klasických nosítek s příměsí, někteří výrobci vyrábějí i tzv. letní nosítka (někdy je najdete pod názvem coast). A jsou obvykle označována nosítka, která mají v zádové části větrací síťku. Mezi typické zástupce této kategorie patří Tula, Be Lenka nebo Kokon.

Tyto kapsy se vyrábějí z umělých vláken, která neabsorbují vlhkost, a často jsou pod nimi děti na zádech zpocené více než v pevném ale prodyšném materiálu. Většina našich poradkyň je vůbec nedoporučuje. Zejména z toho důvodu, že hrozí nastydnutí ledvin dítěte - kromě snadného profouknutí se zde uplatňuje ochlazující funkce odpařovaného potu, nebo větší propocení spodního oděvu a následné "ofouknutí", nebo kombinace obojího. Síťovaný zádový panel navíc zhoršuje nosnost nosítka i oporu, která je dítěti poskytována.

Vezmeme-li v úvahu fakt, že v parných letních dnech se potíte zejména na břiše a vnitřní straně stehen, tedy tam, kde se s miminkem nejvíce ohříváte, nedává nám větrání v zádové části vůbec smysl.

Ostatně, upozornění na tuto disproporci zaznívalo i k v diskuzích k příměsovým nosítkům. Některé z nás z vlastní zkušenosti potvrzují, že letní příměs v nosítku opravdu působí příjemněji, vzdušněji a v létě jsou velmi příjemná, výrazně více než nosítka z hutných bavlněných šátků v pevné vazbě. Jiné z našich poradkyň nevidí důvod pořizovat na léto nosítko ze speciálních materiálů, protože problém největšího pocení mezi vámi a dítětem nijak neřeší. A místo toho se přiklánějí k druhé variantě, jak řešit nošení v teplém počasí.

funkční merino body od značky ManyMonthsMerino body od značky ManyMonths je pohodlným a funkčním řešením pro letní nošení

Funkční oblečení - opravdová jistota v teplých dnech

Skutečně spolehlivým způsobem, jak v teplých dnech předcházet pocení a nastydnutí při vysvobození dítěte z nosítka nebo šátku, je funkčí oblečení pro vás, a zejména pro dítě.To totiž funguje všude, kde ho máte na těle, odvádí pot od pokožky a udržuje vás i miminko v suchu (a to i v místě mezi vámi). Efekt lze podpořit vložením tenké bambusové plenky mezi vás a dítě, anebo využitím chrániče dekoltu v místě, kde má děťátko opřený obličej.

Z funkčního oblečení jsme si nejvíce oblíbili merino. Na léto samozřejmě nějaké tenčí v letní gramáži, nebo v kombinaci s chladivým hedvábím či mentolovým tencelem.

Jsou to přírodní materiály, velmi příjemné na tělo, skvěle odvádějí pot a pomáhají udržet správnou termoregulaci organismu. Oceňujeme na nich zejména to, že i když osvobodíte dítě z nosítka, nemusíte ho převlékat, protože není zpocené. A pokud zpocené je, neprochladne, protože merino hřeje i za mokra.

Alternativou pro ty, kdo nesnesou vlnu, je pak poměrně oblíbený Outlast, který u nás najdete v prodeji pod značkou Little Angel. Famózní jsou zejména jejich kšiltovky pirátky, které skvěle ochrání hlavičky a krk miminek v nosítku, a starších cvrčků, když si třeba hrají na pláži.

A na tom se shodneme všechny. Ať už máte nosítko s některou z typicky letních příměsí nebo nikoliv, báječné merino oblečení komfort nošení dotáhne k dokonalosti. Navíc ho využijete i při mnoha jiných příležitostech, než jen při nošení.

Líbil se vám článek a chtěli byste se o oblečení do nosítka v letních dnech dozvědět něco více? Mrkněte na některý z našich starších článků na podobné téma:

Tipy pro horké letní dny: oblečení do nosítka (zkusnositko.cz)

Tipy pro horké letní dny: Jak se při nošení dětí chránit před sluncem (zkusnositko.cz)

Jak oblékat děti do nosítka - léto (zkusnositko.cz)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli